Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika najprościej mówiąc zamienia energię słoneczną w energię elektryczną . W czasach, kiedy rozwiązania proekologiczne, ,wykorzystujące odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, nastąpił ogromny wzrost liczby zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w dużych miastach, mniejszych aglomeracjach. a także wsiach i na terenach rolnych. Powstają bardzo duże instalacje zwane farmami słonecznymi, ale przede wszystkim pojawiła się ogromna liczba mikroinstalacji zakładanych na dachach domów i na terenie przydomowych ogródków. Sprzyja nim wsparcie programami dofinansowania takimi jak np. „Mój prąd” , Wyjaśnimy krótko na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne to zasadniczy element instalacji fotowoltaicznej, który można dostrzec na dachach domów. Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych ,w których następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwo wytwarza napięcie około 0.5 V .Ogniwa są ze sobą połączone szeregowo dla uzyskania wyższego napięcia . Do najbardziej popularnych rodzajów paneli fotowoltaicznych należą:
monokrystaliczne – najwydajniejszy rodzaj ogniw fotowoltaicznych o sprawności 17% – 22% , wytwarzanych z monokryształu krzemu .
polikrystaliczne – tańsze w produkcji i mniej wydajne niż ogniwa monokrystaliczne. Ich sprawność oscyluje pomiędzy 15-18%.

Instalacja fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd o napięciu stałym .Jednak ten typ napięcia nie nadaje się do zasilania naszych sprzętów elektrycznych, dlatego zostaje przetworzony na prąd zmienny za pomocą urządzenia zwanego falownikiem. Falownik musi posiadać parametry optymalne do mocy wytwarzanej przez panele .Moc instalacji ustala się na podstawie aktualnego rocznego zużycia energii . Należy też uwzględnić planowane dodanie nowych odbiorników prądu. Instalacja fotowoltaiczna maksymalną wydajność osiąga latem w nasłonecznionych dniach. W dni pochmurne, wydajność instalacji jest znacznie niższa, ale nie spada do zera. W okresie o największym nasłonecznieniu, powstają nadwyżki wytwarzanej energii, które są przesyłane do zakładu energetycznego. Klient czyli tzw. prosument może odebrać energię od zakładu energetycznego w okresie zimowym, gdy wydajność instalacji jest zbyt niska do zasilania domowej instalacji elektrycznej.

Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne najczęściej montujemy na dachach domów jednorodzinnych, budynków przemysłowych , budynków wielorodzinnych, garażach czy wiatach. Miejsca te są wybierane ze względu na największe nasłonecznienie, zapewniające wydajną pracę instalacji . Panele są montowane pod optymalnym kątem względem padania promieni słonecznych . dlatego do montażu wykorzystujemy odpowiednio dobrane do danej instalacji konstrukcje mocujące. Jeżeli z jakiś względów umieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe lub korzystniej jest wykorzystać do montażu fragment działki, w takim przypadku panele montujemy na gruncie w najmocniej nasłonecznionym miejscu. Umożliwia nam to specjalna konstrukcja osadzona w ziemi. Możemy wtedy swobodnie operować wielkością mocy i uniknąć zacienienia instalacji. Miejscami, które również wykorzystujemy do montażu instalacji jest elewacja budynku. W tym przypadku dużą połać elewacji, najkorzystniej od strony południowej, pokrywamy panelami które tworzą ciekawą kompozycję szczególnie na odpowiednio dobranej kolorystycznie elewacji budynku.

Zapomnij o wysokich rachunkach za prąd!

Nowoczesne i wydajne panele fotowoltaiczne wyprodukują za darmo prąd dla Ciebie .